į pirmą puslapį

Istorija

... fotografijaIš 1417 m. įkurtos Žemaičių vyskupijos 1926 m. balandžio 4 d. popiežiaus Pijaus XI pasirašyta apaštaline konstitucija Lituanorum gente (Lietuvių tautai, lot.) buvo įkurta Telšių vyskupija ir Klaipėdos prelatūra. Pirmuoju Telšių vyskupu ir Klaipėdos prelatūros prelatu paskirtas vyskupas Justinas Staugaitis. Vyskupijos centru tampa Telšių miestas, o vyskupo sostas – katedra buvusi bernardinų šv. Antano Paduviečio bažnyčia. Telšių vyskupija buvo padalinta į 12 dekanatų: Alsėdžių, Kaltinėnų, Kuršėnų, Palangos, Rietavo, Sedos, Skuodo, Švėkšnos, Telšių, Tauragės, Varnių ir Viekšnių, o Klaipėdos kraštas buvo atskiras vienetas – prelatūra.

Tokia Telšių vyskupijos administracinė struktūra buvo iki 1958 m. Pagal 1958 metais patvirtintą bažnytinę teritorinę administravimo sistemą, Telšių vyskupija suskirstyta į dešimt dekanatų: Klaipėdos, Kuršėnų, Mažeikių, Palangos, Skuodo, Šilalės, Šilutės, Tauragės, Telšių ir Plungės.

2009 m. Telšių vyskupas doc. dr. J. Boruta SJ Telšių vyskupijos administracinę struktūra pertvarkė ir šiuo metu yra 11 dekanatų, o buvęs Plungės dekanatas pervadintas Žemaičių Kalvarijos dekanatu. Šiuo metu Telšių vyskupiją sudaro šie dekanatai: Akmenės, Gargždų, Mažeikių, Telšių, Šilalės, Tauragės, Šilutės, Klaipėdos, Palangos, Skuodo, Žemaičių Kalvarijos. Buvusi Klaipėdos prelatūra yra integruota į Telšių vyskupiją kaip jos dalis – atskiras dekanatas.  

aukštyn